Math Skills Strategies®

NEW! Math Skills and Strategies®

Skills & Strategies to Master the New NY Next Generation Learning Standards!

Grades 1-8
Print & Digital Formats

25-Pack 100-Pack Digital Only
Grade 1

$499.00

$1,799.00

$13.00

Grade 2

$499.00

$1,799.00

$13.00

Grade 3

$499.00

$1,799.00

$13.00

Grade 4

$499.00

$1,799.00

$13.00

Grade 5

$499.00

$1,799.00

$13.00

Grade 6

$499.00

$1,799.00

$13.00

Grade 7

$499.00

$1,799.00

$13.00

Grade 8

$499.00

$1,799.00

$13.00

Math Skills Strategies®

NEW! Math Skills and Strategies®

Skills & Strategies to Master the New NY Next Generation Learning Standards!

Grades 1-8
Print & Digital Formats

NEW! Math Skills and Strategies®

Skills & Strategies to Master the New NY Next Generation Learning Standards!

Grades 1-8
Print & Digital Formats
Math Skills Strategies®

Free Shipping!

NYC TEXTBOOK CONTRACT
NYSTL/FAMIS Approved
NYC Vendor #RAL-040000
NYC Contract #7000970

NEW! Math Skills and Strategies®

Skills & Strategies to Master the New NY Next Generation Learning Standards!

Grades 1-8
Print & Digital Formats

This series is designed to help students master complex math problems.

  • Unit 1: focuses on learning skills and strategies using guided instruction with independent practice.
  • Unit 2: students work on their own to apply the skills and strategies.
  • For the digital version - “real-time” reports track progress and measure mastery.

Unit 1: Instruction

  • Provides detailed explanations fo different types of math questions and then students learn the skills and strategies to apply these types of math problems.
  • Mathematical problems include: Geometry, Numbers and Operations, Measurement, Fractions and Percentages, Algebraic Reasoning, and Graph and Data Analysis.

Unit 2: Modeled Instruction/Guided Practice

  • Includes math problems with strategies using modeled instruction and guided practice.

Unit 3: On Your Own - Independent practice gives student the opportunity to master the complex math problems and improve their skills.

Pricing: $499 25-Pack Print Only
Digital Teacher Guide included.

Pricing: $1799 100-Pack Print Only
Digital Teacher Guide included.

Pricing: $13 per Student Online Only
Access per student for one school year.
Minimum 25 students

These prices are the lowest prices for these products.
RALLY! Education is a sole source vendor.

Clear