Becoming a Better Math Student

Becoming a Better Math Student

Math Comprehension Strategies Using Standards-Based Questions

Grades 2-8
Pricing: $269 25-Pack
Pricing: $999 100-Pack
Includes Downloadable Teacher Guide

Becoming a Better Math Student

Math Comprehension Strategies Using Standards-Based Questions

Grades 2-8

Two-column format guides students through the complex multi-step math problem-solving process.

  • Math problems on the left side with instructional comments.
  • Guiding questions in highlighted right column help students understand the standards and problem-solving process.
  • Standards-based math problems and strategies.

Extensive Teacher Guide includes instructional strategies, scoring rubrics, parental component, and math standards.

Pricing: $269 25-Pack
Pricing: $999 100-Pack
Includes Downloadable Teacher Guide
These prices are the lowest prices for these products. RALLY! Education is a sole source vendor.
Clear
Quantity:
Product or ISBN Number: Categories: ,

Related Product Modules or Individual Products to Purchase

  • Becoming a Better Math Student Spanish
    Becoming a Better Math Student Spanish

    Cómo Ser un Mejor Estudiante de Matemáticas
    Becoming a Better Math Student

    Cómo Ser un Mejor Estudiante de Matemáticas
    Becoming a Better Math Student

    Math Comprehension Strategies Using Standards-Based Questions

    Grades 2-4
    Pricing: $231 per Student Pack
    Student Pack includes:
    10 copies of Spanish book AND 10 copies of English book
    Enough materials for 10 students
    Includes Downloadable Teacher Guide

    Learn More
  • Mastering Math with Test-Taking Strategies
    Mastering Math with Test-Taking Strategies

    Mastering Math with Test-Taking Strategies

    Mastering Math with Test-Taking Strategies

    Module

    Grades 2-8
    Pricing: $987 SAVE $110  per Module
    Module with both products includes 25-Pack of Each Book
    Includes Downloadable Teacher Guides

    Learn More
  • Math: Rehearse • Master • Excel

    Math: Rehearse • Master • Excel

    Paced for Instruction • Measures Progress

    Module

    Grades 2-8
    Print Rehearsal® Program Levels 2-8
    Online Rehearsal® Program Levels 3-8
    Pricing: $44 – SAVE 20%! All Printed Books per Student
    Pricing: $44 – SAVE 20%! Online & Printed Books per Student
    A year-long program:
    Approx. 113 instructional sessions
    Minimum 25 students

    Learn More
  • NY Math Test-Taking Strategies Module
    NY Math Test-Taking Strategies Module

    NY Math Test-Taking Strategies Module

    NY Math Test-Taking Strategies Module

    Instructional Materials to Prepare for the NY Math Test!

    Blended Learning Module or Instructional Module

    Online: Reading Levels 3-8
    Printed: Reading Levels 2-8
    ONLINE
    Pricing: $704 SAVE $78!  per Module
    Online access for one school year.
    PRINT
    Pricing: $771 SAVE $86!  per Module
    Includes Downloadable Teacher Guide.

    Learn More