Understanding Math in the Real World

Understanding Math in the Real World

Math Problems Connected to Real-World Scenarios

Grades 3-8
Pricing: $227 25-Pack
Includes Downloadable Teacher Guide

Understanding Math in the Real World

Math Problems Connected to Real-World Scenarios

Grades 3-8

Students read scenarios and use problem-solving solutions.
For example Mathematical Problems can be based:

  • Around a menu in a restaurant
  • Around landscaping a community garden

Each question covers multiple (2 or more) math standards.

Extensive Teacher Guide includes instructional strategies, scoring rubrics, and math standards.

Whiteboard Version of Product Sold Separately – $245 Whiteboard Only

Pricing: $227 25-Pack
Includes Downloadable Teacher Guide
These prices reflect a School Discount of at least 25% off the List Price.
Clear
Quantity:
Product or ISBN Number: Category:
Free Shipping

Related Product Modules or Individual Products to Purchase

  • Understanding Math in the Real World
    Understanding Math in the Real World

    Understanding Math in the Real World Whiteboard

    Understanding Math in the Real World Whiteboard

    Math Problem Solving Using Real-World Scenarios

    Grades 3-8
    Pricing: $245 Whiteboards Only

    Learn More
  • Understanding Math Series
    Understanding Math Series

    Understanding Math Series Module

    Understanding Math Series

    Math Problem-Solving Strategies Specifically for the TEKS®

    Instructional Module

    Grades 3-8
    Pricing: $855 per Instructional Module
    25 copies of each book.
    Module Resource Guide: Includes suggestions for classroom use and Pacing Guide.
    Extensive Teacher Guide for each book: Provides instructional strategies, scoring rubrics, and state standards.

    Learn More