Understanding Math in the Real World Whiteboard

Understanding Math in the Real World Whiteboard

Math Problem Solving Using Real-World Scenario

Grades 3-8
Pricing: $245 Whiteboards Only

Understanding Math in the Real World Whiteboard

Math Problem Solving Using Real-World Scenario

Grades 3-8

Students read scenarios and use problem-solving solutions.
For example Mathematical Problems can be based:

  • Around a menu in a restaurant
  • Around landscaping a community garden

Each question covers multiple (2 or more) math standards.

Extensive Teacher Guide includes instructional strategies, scoring rubrics, and math standards.

Pricing: $245 Whiteboard Only.
These prices are the lowest prices for these products. RALLY! Education is a sole source vendor.
Clear
Quantity:
Product or ISBN Number: Category:
NYC TEXTBOOK CONTRACT NYSTL/FAMIS Approved NYC Vendor #RAL-040000 NYC Contract # 7000970

Related Product Modules or Individual Products to Purchase